محاسبه هزینه ساخت

گروه ساختمانی چمن آرا

در مبحث محاسبه هزینه ساخت شاید ابتدایی‌ترین نیاز بشر بعد از آب و غذا، نیاز به مسکن باشد. جایی که بتوان احساس امنیت را تجربه کرد و به آرامش رسید. ولی بیشتر کشورهای جهان، با مشکل تامین مسکن رو به رو هستند. این مشکل در کشورهای در حال توسعه‌ای همانند کشور عزیزمان بیشتر، شهروندان را با چالش رو به رو می‌کند.

این کالای ماندگار و بدون جایگزین، در عین حال سرمایه و پس انداز نیز به شمار می‌آید در نتیجه همه سازندگان و کارفرمایان در تلاش هستند تا با کاهش هزینه ساخت و در عین حال حفظ کیفیت، ارزش سرمایه گذاری خود را بیشتر کنند و به پروژه ارزش بیشتری ببخشند. در تعیین قیمت ساخت عوامل فراوانی همچون قیمت زمین، قیمت متریال، هزینه و دستمزدها و … دخیل هستند که در ادامه این مطلب به تشریح همه موارد دخیل می‌پردازیم.

هزینه ساخت

موارد موثر بر هزینه تمام شده
در واقع محل احداث یک پروژه موثرترین فاکتور تعیین کننده قیمت تمام شده به ازای هر متر مربع است. در واقع با توجه به لوکیشن قرار گیری پروژه، دسترسی‌های محلی، متراژ زمین، جهت قرار گیری ملک و … حتی باعث تفاوت در قیمت تمام شده آپارتمان هر منطقه نیز می‌گردد. در میان هزینه‌هایی که برای ساخت یک پروژه ساختمانی باید در نظر گرفت قیمت زمین‌، بیشترین میزان هزینه را در ساختمان هایی تا ۱۶ طبقه را به خود اختصاص می‌دهد.

شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور قیمت تمام شده ساخت هر متر مربع واحد مسکونی را در سال ۱۴۰۲ به شرح زیر اعلام نموده است.

• ساختمان‌های 1 و 2 طبقه متری ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان
• ساختمان‌های ۳ تا ۵ طبقه متری ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان
• ساختمان‌های ۶ و ۷ طبقه متری ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
• ساختمان‌های ۸ تا ۱۰ طبقه متری ۱۴ میلیون
• ساختمان‌های ۱۱ و ۱۲ طبقه متری ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان
• ساختمان‌های ۱۳ تا ۱۵ طبقه متری ۱۷ میلیون و ۷۱۷ هزار تومان
• ساختمان‌های ۱۶ طبقه به بالا متری ۱۸ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان

محاسبه هزینه ساخت

از علل تفاوت هزینه ساخت به ازای طبقات بالاتر می‌توان به هزینه بیشتر موارد همچون تاسیسات، نیاز به راهروی عریض‌تر، هزینه بیشتر آسانسور و … اشاره نمود.

براساس اعلام رئیس سازمان نظام مهندسی درصدهای تعدیل ۳ ماهه توسط سازمان برنامه و بودجه در سال ۱۴۰۲ به ارقام فوق افزوده خواهد شد.

موارد موثر بر هزینه ساخت

می‌توان بیان کرد هزینه ساخت ذکر شده به علاوه هزینه‌ای که باید برای خرید زمین یک پروژه پرداخت بیش از ۹۰ درصد هزینه تمام شده ساخت هر متر آپارتمان را تشکیل می‌دهد.

موارد مهم تعیین کننده هزینه ساخت آپارتمان شامل:

  • دریافت جواز ساخت: از مهم ترین مراحلی که پس از تصمیم نهایی به شروع یک پروژه باید انجام داد، دریافت جواز ساختمانی است. در واقع در این مرحله هم پرداختی‌های شهرداری باید در نظر گرفته شود، هم هزینه‌هایی که توسط شرکت‌های مهندسی دریافت می‌گردند. در واقع در این مرحله، بازرس تعداد طبقات مجاز را تعیین می‌کند سپس دستور نقشه صادر می‌گردد. دستور نقشه شامل تمام جزییاتی است که برای ساخت یک آپارتمان مسکونی به آن نیاز داریم. برای دریافت مجوز ساخت در ابتدای پروسه به مدارکی همچون سند مالکیت، کارت شناسایی مالک و فیش تسویه حساب عوارض نیاز داریم. در قدم بعدی برای دریافت جواز ساخت مدارکی اعم از برگه تعهد نظارت، برگه تعهد محاسبات و نقشه‌های سازه و نقشه‌های اجرایی، برگه تعهد کارفرما، فیش پرداخت عوارض ساختمان و… نیاز می‌باشد.
  • هزینه اسکلت ساختمانی: همان طور که می دانید معمولا اسکلت‌های بتنی نسبت به اسکلت‌های فلزی هزینه کمتری داشته و می‌توان هزینه آن را در چندین مرحله پرداخت نمود ولی در اسکلت‌های فلزی به دلیل تک مرحله ای بودن ساخت سازه هزینه باید به صورت یک جا پرداخت گردد. پس از انتخاب اسکلت سازه، بحث نوع و قیمت متریال مصرفی اعم از قیمت پروفیل و میلگرد مطرح می‌گردد. در این میان با چالش تفاوت قیمت کارخانجات مختلف نیز روبرو می‌شویم که می‌تواند بر قیمت ساخت تاثیر بگذارد.
هزینه اسکلت ساختمانی

هزینه متریال به طور تقریبی چیزی حدود ۲۰ درصد هزینه تمام شده آپارتمان را تشکیل می‌دهد و تفاوت متریال ساخت نیز می تواند علت تفاوت در قیمت تمام شده باشد.

در واقع هر متر از یک آپارتمان مسکونی بطور میانگین:

۱– میلگرد : ۴۵ تا ۶۵ کیلوگرم بسته به نوع اسکلت

۲– تیر آهن : ۴۰ تا ۷۰ کیلوگرم

۳– پروفیل : ۴۰ تا ۷۰ کیلوگرم بسته به نوع اسکلت نیاز دارد.

کلام آخر

 سپاس از شما که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید.شاید مقاله جواز ساخت برای شما مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر شما

گروه ساختمانی چمن آرا

فرم شما با موفقیت پر شد.

کارشناسان ما در کوتاهترین زمان

با شما تماس می‌گیرند.