جواز ساخت

جواز ساخت

جواز ساخت، نقشه راه سازندگان و تضمین کننده امنیت ساختمان برای ساکنان ساختمان و همسایگان آن پروژه است. این جواز در واقع چهارچوب تعیین شده توسط شهرداری منطقه است که به مالک یا پیمانکار اجازه می‌دهد فعالیت خود را در قالب ساخت و ساز و یا بازسازی، با شرایطی اصولی و از پیش تعیین شده، طبق استانداردهای روز، شروع کند. انجام هر گونه عملیات اعم از تخریب، بازسازی و یا ساخت ساز بدون داشتن مجور ممنوع بوده و در صورت مشاهده توسط مراجع نظارت بر ساختمان متوقف خواهد شد.

انطباق ساختمان با آیین نامه‌ها و ضوابط طرح شهری، هم چنین بهره‌مندی از تسهیلات بانکی، بیمه شدن ساختمان و افراد مشغول کار در ساختمان، جلوگیری از بروز حوادث ساختمانی و استفاده از تجارب فنی و مهندسی در ساخت بنا از دیگر دلایل اخذ جواز ساختمان به شمار می‌آیند.

برای انجام تعمیرات سطحی معمولا نیاز به اخد مجوز از شهرداری نیست اما تغییرات عمد مثل تغییر در زیر بنای ساختمان با اضافه و کم کردن بنا به مجوز نیاز دارد.

در جوازهایی که از طرف شهرداری منطقه صادر می‌شوند اطلاعاتی درباره ویژگی‌های مجاز ملک در اختیار مالک قرار می‌گیرد که عبارت است از:

۱ – مساحت زیر بنا

۲ – تعداد طبقات مجاز

۳ – نوع اسکلت ساختمان

۴ – مشخصات مالک

۵ – شماره پلاک ثبتی ملک

۶ – نام مهندس یا مهندسین ناظر

۷ – کروکی زمین

۸ – تاریخ شروع عملیات ساختمانی

۹ – اعتبار پروانه

جواز ساخت

مراحل اخذ پروانه

۱ – تشکیل پرونده: در واقع اولین مرحله از پروسه دریافت جواز ساخت تشکیل پرونده است که با ثبت در خواست مالک یا وکیل مالک در شهرداری یا دفتر خدمات الکترونیک شهری صورت می‌گیرد. برای ثبت رسمی این در خواست اصل و تصویر سند مالکیت، اصل و تصویر کارت شناسایی معتبر مثل کارت ملی یا شناسنامه و همچنین برگه تسویه‌ حساب عوارض نوسازی و عوارض شهرداری سال جاری و سال‌های پیشین را نیاز داریم.

۲ – دستور بازدید: بعد از مرحله اول، شهرداری نقش اصلی ادامه روند را بر عهده می‌گیرد. در این مرحله مسئول شهر سازی با رفتن به سایت پروژه، پتانسیل کوچه و خیابان، منطقه احداث و ساختمان های مجاور، هم چنین ابعاد ملک را مورد بررسی قرار می‌دهد. همه موارد ذکر شده بر مجوز ساخت طبقات جدید تاثیر خواهد گذاشت. محدودیت ساخت طبقات در همین بازدیدها معین می‌شود.

۳ – بررسی گزارش مامور فنی: در کلان شهر های ایران، با اجرای طرح تفصیلی، قوانین ساخت و ساز با توجه به منطقه مشخص می‌شود و منطقه نسبت به منطقه متغیر است. در این مرحله باید مشخص شود که این پروژه در طرحی از طرح‌های شهرداری قرار دارد یا خیر، زیرا در صورت قرار گیری در این مناطق، باید با دقت بیشتر بررسی شود و در صورت لزوم اصلاحات روی آن صورت بگیرد.

۴ – دستور نقشه: در مرحله چهارم از مراحل ۷ گانه دستور تهیه نقشه به مالک اعلام می شود . در دستور نقشه ، ابعاد ساختمان و زمین ملک پس از اصلاح مشخص می‌شود، هم چنین تعداد طبقات و سطح اشغال هر طبقه در این مرحله مشخص می‌گردد. حجم ساختمان بر اساس متراژ زمین بعد از اصلاح مشخص می‌شود‌. یکی دیگر از مسائل تاثیر گذار عرض گذر است که می‌تواند بر تعداد طبقات ساختمان موثر باشد.

۵ – طراحی نقشه: در این مرحله با توجه به دستور نقشه صادر شده، اصلاحات انجام شده و ابعاد نهایی، طراح و معمار شروع به طراحی یک فضای ایده آل می‌نماید. این مرحله یکی از مهم ترین مراحل اخذ پروانه به حساب می آید، زیرا باید با توجه به ابعاد اصلاح شده نهایی به بهترین نتیجه ممکن رسید و ایده آل ترین نتیجه ممکن را بدست آورد.

۶ – پرداخت عوارض شهرداری: پس از نهایی شدن نقشه معماری و انجام اصلاحات توسط دفاتر خدمات شهرداری، عوارض نوسازی و همچنین عوارض شهرداری بر اساس متراژهای موجود در هر طبقه، نوع کاربری ساختمان و سطح اشغال توسط واحد شهرداری محاسبه و تعیین می‌شود و مالک یا وکیل مالک یا مالکین موظف به پرداخت آن می‌باشد. پس از این مرحله یک قرار داد باید بین مالک و ناظر معرفی شده از سوی دفتر خدمات منعقد گردد.

۷ – چاپ پروانه: بعد از تاییدیه نقشه‌های چهار رشته و پروسه اخذ تاییدیه‌های دفتر خدمات شهری و تاییدیه طرح تفصیلی بر و کف، به تاییدیه رییس صدور پروانه ساختمان، معاون شهرسازی و معماری و در آخر تاییدیه شهردار نیاز است که تمام این تاییدیه‌ها به‌صورت غیر حضوری و سیستمیک انجام می‌شود، سپس پروانه ساختمان چاپ می‌شود.

کلام آخر

 سپاس از شما که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید.شاید مقاله چگونه با هزینه کم ساخت و ساز کنیم؟ برای شما مفید باشد.

نظرات 2

  1. ممنون از اطلاعات مفیدتون

    1. از اینکه مطالب ما مورد پسندتون بوده خوشحالیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر شما

گروه ساختمانی چمن آرا

فرم شما با موفقیت پر شد.

کارشناسان ما در کوتاهترین زمان

با شما تماس می‌گیرند.