نظام مهندسی

نظام مهندسی

همه فارغ التحصیلانی که رشته آن ها به ساختمان، برق، کشاورزی و معدن بعد از اتمام تحصیلشان می توانند در عضویت نظام مهندسی باشند.

آزمون نظام مهندسی در رشته‌های مهندسی (عمران، معماری، برق، مکانیک، نقشه‌برداری، شهرسازی، ترافیک) با توجه به نیاز هر رشته، آزمون برگزار و پروانه مهندسی برای شخص صادر می‌شود.

مجموعه نظام مهندسی مجموعه دارای انسجام، اهداف بزرگ و قوانین دقیق، در راستای ارائه خدمات بهتر و بیشتر به مردم، نظام مهندسی سعی در سازماندهی اقشار تاثیرگذار و تحصیل کرده دارد و تلاش در سازمان دهی و عملکرد های جامع را قابل نظارت همچنین می توان از مهمترین اهداف این سازماندهی ها و خدمات انسجام یافته، ارتقای کیفیت صنایع و عملکرد بهتر مهندسان ذینفع برای ارائه خدمات بهتر و جامع تر و نیز انتقال دانش و آگاهی آنها می باشد.

به طور کلی نظام مهندسی در جهت پیشرفت و توسعه کشور و همچنین توسعه اقتصادی گام بر می دارد و نظم بخشی و حرکت رو به جلو از جمله اهداف و اقدامات دارای اولویت برای این سازمان است.

رشته‌های اصلی نظام مهندسی:

✅  آزمون‌ نظام مهندسی رشته عمران

✅  آزمون نظام مهندسی رشته معماری

✅  آزمون نظام مهندسی رشته تاسیسات برقی

✅  آزمون نظام مهندسی رشته تاسیسات مکانیکی

✅ آزمون نظام مهندسی نقشه ‌برداری

✅ آزمون نظام مهندسی شهرسازی

✅ آزمون نظام مهندسی ترافیک

آزمون نظام مهندسی:

آزمون نظام مهندسی ساختمان امتحانی تستی، کشوری و جزوه باز که جهت صدور پروانه اشتغال به کار مهندسی پایه ۳ (پروانه کسب مهندسی) زیر نظر وزارت راه و شهرسازی و سازمان سنجش برگزار می‌گردد.

آزمون در رشته‌های هفتگانه مهندسی ساختمان (عمران، معماری، برق، مکانیک، نقشه‌برداری، شهرسازی، ترافیک) در صلاحیت‌های نظارت و اجرا و طراحی، محاسبات با توجه به نیاز هر رشته، آزمون مستقل برای هر صلاحیت برگزار شده و پروانه مهندسی مستقل در هر صلاحیت برای شخص حقیقی صادر می‌شود.

همچنین داوطلبان می‌توانند با توجه به رشته تحصیلی و آزمون‌های برگزار شده، همزمان در هر سه آزمون (طراحی، نظارت، اجرا)، یا دو آزمون یا تک آزمون شرکت کنند و همزمان همه صلاحیت‌های ممکن را اخذ نمایید، آزمون رقابتی یا بر اساس ظرفیت شهر و استان نبوده و ملاک قبولی آزمون‌ها تنها کسب حد نصاب نمره ۵۰٪ است.

اهداف کلی سازمان نظام مهندسی

  • مهندس متخصص ساختمان در بالای  هرم سازندگی قرار می گیرد و دارندگان مهارت های فنی در سطح های میانی، کارگردان فنی بدنه هرم فنی ساخت و ساز ساختمان سازی در ایران را تشکیل دهد.
  • ایجاد جامعه حرفه ای و متخصص، تولید کننده، رفاه، هنر و دانش برای اعضای آن
  • مراقبت از ایمنی، بهداشت و آسایش محیط های مسکونی و مدیریت خرد مندانه توسعه سالم فضاهای زیستی محیطی به کمک مهندسین طراح و نظارت کلی سازمان نظام مهندسی ساختمان
  •  ارتقای توان سازندگی و نوآوری در صنعت ساختمان در سطح ملی و منطقه ای و ایجاد بستری برای رقابت های بین المللی

چگونه در آزمون نظام مهندسی موفق شویم؟

برای قبولی در آزمون نظام مهندسی، به حداقل ۳۰ سوال صحیح باید پاسخ دهید، اما باید مراقب نمره منفی هم باشید.
یکی دیگر از کارهایی که می تواند به شما کمک کند، استفاده از کلید واژه است، به این ترتیب که پس از مطالعه سوال و گزینه ها، کلمات کلیدی را در کلیدواژه جستجو کنید و از این‌ راه به مبحث مربوطه و صفحه مورد نظر رجوع و سوال را پاسخ دهید، حتما به خاطر داشته باشید که در این روش پس از یافتن مطلب مورد سوال، چند سطر قبل و بعد را هم مطالعه کنید زیرا گاهی اوقات نکاتی در قالب تبصره آورده می شوند که در دستیابی به پاسخ صحیح مؤثرند.

مهر نظام مهندسی

 یکی دیگه از شاخه های درآمد زایی، داشتن مهر نظام مهندسی می باشد همانطور که در این مقاله گفتیم سازمان نظام مهندسی یک ارگان مثل سازمان نظام پزشکی؛ یعنی قوانین مربوط به مهندسین، رسیدگی به آن ها، مباحث مالی و… رو دارد و برای حمایت از مهندسین و تقسیم عادلانه پروژه های ساختمانی بین مهندس ها می باشد.

 سپاس از شما که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید.شاید مقاله مهندس مجری برای شما مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر شما

گروه ساختمانی چمن آرا

فرم شما با موفقیت پر شد.

کارشناسان ما در کوتاهترین زمان

با شما تماس می‌گیرند.